Reklama
 
Blog | Anna Kühnová

Když ČNB zvedá úroky, banky ji následují. Nejpružněji u termínovaných vkladů

 

Česká národní banka začala zvedat své základní úrokové sazby už loni v červnu. Bankovní sektor pochopitelně reaguje a záhy se vzhůru vydaly úrokové sazby prakticky u všech běžných finančních produktů. Jak úvěrových, tak spořicích. V OX Czechia jsme srovnali jejich dynamiku podle produktů.

Termínované vklady

Zatímco v lednu se sazby u termínovaných vkladů bank na českém trhu pohybovaly nejčastěji mezi dvěma a třemi procenty (výjimečně bylo možné získat i čtyřprocentní sazbu), v současnosti jsou standardem sazby mezi pěti a šesti procenty, v některých bankovních domech lze získat i sazbu sedmiprocentní. Samozřejmě v závislosti na výši uložené částky a zejména době sjednání vkladu.

Dá se tedy říci, že růst reposazby přiměl tuzemské bankovní domy více motivovat své klienty ke spoření. Souviset to může s tím, že peníze na mezibankovním trhu obecně zdražily a nevyskytuje se na něm tolik přebytečné likvidity, jako tomu bylo zvykem v době téměř nulových sazeb.

Spotřebitelské úvěry

Dalo by se očekávat, že s podobou dynamikou reagovaly také úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů. Jenže prakticky až do února letošního roku jsme mohli být svědky faktické stagnace sazeb v intervalu mezi 6 a 6,5 procenta. Úrokové sazby se v těchto úrovních u spotřebitelských úvěrů pohybují dlouhodobě již nejméně čtyři roky.

Teprve v průběhu dubna je patrný vzestup úrokových sazeb. Tehdy se zastavily těsně pod sedmiprocentní hranicí a v květnu a červnu pokračovaly v dalším růstu. Ke konci června se pak průměrné sazby u spotřebitelských úvěrů dostaly na 7,92 procenta. Dá se předpokládat, že v té době se ještě nestihlo projevit zatím poslední zvýšení reposazby ČNB, která je od 22. června stanovena na rovných sedm procent. Proto je pravděpodobné, že aktuální sazby u spotřebitelských úvěrů již překročily osmiprocentní metu.

Hypoteční úvěry

Ještě loni v červnu se průměrné sazby pohybovaly v těsné blízkosti dvouprocentní hladiny, jak vyplývá z Hypomonitoru České bankovní asociace. V červenci se pak průměrné sazby poskytnutých hypotečních úvěrů dostaly na 5,4 procenta.

Nabídkové sazby u hypotečních úvěrů pak sleduje společnost Fincentrum pomocí svého ukazatele Hypoindex. Loni v květnu činila průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, ovšem od té doby postupně vystoupala až na 6,28 procenta na začátku letošního srpna.

U hypotečních úvěrů lze očekávat, že minimálně v případě nabídkových sazeb nastane na nějakou dobu stagnace, zatímco průměrné sazby u skutečně poskytnutých hypoték ještě porostou. Na další vývoj bude mít vliv politika České národní banky, která na prvním měnověpolitickém zasedání v novém složení bankovní rady většinou hlasů rozhodla o ponechání reposazby na sedmiprocentní úrovni. Případná změna sazeb bude záviset na vývoji inflace, která však dle aktuálních údajů ČSÚ zpomaluje.

Anna Kuhnová, jednatelka společnosti Ox Czechia

 

Reklama